Предвид постъпили сигнали за разпространение на реч на омразна реч, насърчаване на насилие над жени и потенциално укриване на доходи чрез онлайн платформи, депозиран от български гражданин до Комисията за защита от дискриминация /КЗД/, касаещ съдържание разпространявано от публичен профил в Интернет пространството в платформи като TikTok, YouTube, Facebook, Patreon, Telegram и Instagram, намираме за подходящ повод да заявим нашата принципна позиция по този и аналогични случаи. Във връзка с това заявяваме, че КЗД функционира като независима институция за правата на човека, натоварена с борбата срещу расизма и нетолерантността в България, като за постигане на задачите заложени в Закона за защита от дискриминация /ЗЗДискр./ е предвидено реализиране на специализирано административно производство.
Фундаментален принцип, залегнал както в Конституцията на Република България, така и в Конвенцията за правата на човека и Хартата на основните права на ЕС, е правото на свободно изразяване на мнение. Това право обаче не е абсолютно и не означава безкритично и произволно използване на широката трибуна на социалните мрежи, а носи със себе си ограничения, особено в случаите, в които се нарушават правата на другите. От съществено значение е да не се преминава невидимата граница между остро слово и слово на омразата. Необходимо е да се предотврати враждебната реч, чието разпространение подбужда, насърчава или оправдава омраза, основана на нетолерантност, и представлява категорична заплаха за достойнството на конкретни лица и цели социални групи.
Правата на човека и тяхната защита съставляват една от най-значимите теми за демократичните общества и правовата държава. Затова особено важно е хората, като част от това общество, да осъзнаят, че с дела и думи са отговорни за гарантирането на човешките права.
Законът за защита от дискриминация защитава от дискриминация всички физически лица на територията на страната. Дискриминацията, тормозът и речта на омраза са пряко и задължително в противоречие с демократичните принципи и може да подкопаят основните ценности на демократичните държави и конституционните традиции.
Заявяваме, че Комисия за защита от дискриминация категорично не толерира използването на слово на омраза, и противостои срещу всяка форма на стереотипизиране на лицата на основа на защитена характеристика, като сме решителни в борбата с речта на омразата. Ad hominem атаки, съдържащи се в публикации, особено в социалните мрежи, с обидно и унизяващо достойнството съдържание, насочени срещу отделни лица или групи от обществото, са недопустими.
Ето защо КЗД, ръководена от принципите за недопускане на дискриминация и зачитане на човешкото достойнство, заявява категорично несъгласие с насърчаването на омраза и насилие.
Като национална контактна точка на ОССЕ за престъпленията от омраза КЗД апелира към гражданите, институциите, политическите партии и организациите да спазват високите правозащитни стандарти за цивилизована демократична дискусия и публична критика.
Комисията за защита от дискриминация призовава участниците във всяка една обществена дискусия, както и при изразяване на лично мнение в социалните мрежи, към спазване на демократичните норми на общуване, към зачитане на правото на мнение, свободата на съвестта и словото. Езикът на омразата е недопустим в публичната комуникация и ескалирането на напрежение в обществото трябва да бъде избягвано.
КЗД изразява готовност, в качеството ѝ на независим орган специализиран в равното третиране, да продължава да допринася за тази цел чрез ежедневната си дейност самостоятелно и в сътрудничество с други държавни органи.
Следваща > |
---|