На 03 юни 2015 г. Комисията за защита от дискриминация бе посетена от магистрати от няколко страни, членки на Европейския съюз, с посредничеството на Националния институт по правосъдие. Те са в България по Обменната програма на Европейската мрежа за съдебно обучение. Гостите бяха четирима съдии и трима прокурори: Жан-Батис Крабие, съдия в Окръжен съд – Шартр, Франция; Фабрис Дюран, прокурор в Окръжна прокуратура – Нумеа, Нова Каледония; Михаел Шелонг, съдия в Осигурителен съд – Хановер, Германия; Рита Каракуцо, прокурор в Районна прокуратура – Фросиноне, Италия; Брис Шарл, съдия в Административен съд – Париж, Франция; Станислава Синкакова, прокурор в Окръжна прокуратура – Прашов, Словакия; Юха Каркьола, съдия в Апелативе съд – Рованиеми, Финладия..
Те бяха посрещнати и приветствани от Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация, която изказа благодарност за проявения интерес и внимание от страна на магистратите към органа за равнопоставеност на Република България. Това е втората такава среща, след като Комисията бе посетена през миналата година магистрати по същата програма.
Г-жа Джумалиева изчерпателно представи Комисията, като се спря на структурата и дейността й. Г-жа Джумалиева сложи акцент върху изключително широките правомощия на Комисията както правораздавателни, така и превантивни. Гостите бяха запознати с основните аспекти на производството пред Комисията от подаването на жалбата или сигнала до влизането в сила на постановените от органа решения. Особено внимание бе обърнато върху тежестта на доказване, задължителния характер на решенията на Комисията, както и правомощието й да налага глоби. Възможността за самосезиране също беше обсъдена и бяха дадени конкретни примери.
Представена бе работата на Комисията в заседателните състави. Гостите бяха запознати и с дейността на регионалните представители, като бе подчертана тяхната съществена роля при осъществяване на превантивните функции на органа за равнопоставеност.
Бяха представени и статистически данни относно броя на подадени жалби и сигнали, образувани преписки по различни признаци и влезли в сила решения.
Превантивната дейност на Комисията също беше разисквана. Подчертано бе, че институцията е с богат опит и утвърден административен капацитет за реализиране на проектни дейности по европейски програми.
< Предишна | Следваща > |
---|